wtorek, 9 października 2018

Ziemniak Joanna Jakubiuk

 

Dziś chciałam Wam polecić książkę Joanny Jakubiuk "Ziemniak". Autorka jest z wykształcenia pedagogiem, a z zamiłowania została kucharką i propagatorką lokalnej kuchni podlaskiej, a o ziemniakach podobno wie wszystko. Ja na pewno wiem, że uśmiecha się ciepło z okładki książki zachęcając do lektury.
Muszę się Wam przyznać, że do tej książki byłam dość sceptycznie nastawiona "bo co może być ciekawego w ziemniaku" ale gdy tylko wzięłam w ręce książkę zmieniłam zdanie. Elegancko wydana przez Edipresse z apetycznym zdjęciem pieczonych ziemniaków na okładce i jeszcze  piękniejszymi zdjęciami w środku, zachwyciła mnie po prostu i zaczęłam czytać. Najpierw historię ziemniaczanych bulw, bardzo ciekawie i zwięźle opisaną. Swoją drogą wiedzieliście, że używali ich już Inkowie, a w Europie były bardzo długo niedoceniane? W jaki sposób stały się tak powszechne, o tym przeczytajcie już sami, nie będę Wam tutaj wszystkiego zdradzać.Z książki dowiecie się jakie wartości odżywcze ma ziemniak, bo jak się okazuje ma ich całkiem sporo. Znajdziecie też garść porad, jak piec i gotować, by te właściwości wykorzystać maksymalnie. 
Kolejna część książki to zbiór 60  niepowtarzalnych przepisów na placki, kopytka, zupy, sałatki oraz słodkie dania z dodatkiem ziemniaków. Tak słodkie, bo ziemniaki jak się okazuje można dodać do sernika, czy pączków, a nawet przygotować z nich keks czekoladowy.


Autorka przepisy zaczerpnęła z domu rodzinnego, własnych doświadczeń i starych książek kucharskich.
Nawiązuje do tradycji kuchni polskiej i podkreśla subtelne różnice pomiędzy tymi samymi daniami w różnych regionach polski. Pokazuje jak niewiele dodatków potrzeba, by z tej małej bulwy wydobyć smak i wznieść się na kulinarne wyżyny. Podkreśla że dzięki dobrej jakości składników nawet najprostsze dania smakują wykwitnie. Ja sama mam w planach przetestowanie kilku przepisów np na sasznie,  bikswity i wspomniany już wcześniej keks czekoladowy.

 

Gorąco polecam książkę wszystkim, którzy gotują od dawna i tym, którzy swoją przygodę z gotowaniem dopiero zaczynają, to taka mała encyklopedia wiedzy kulinarnej o ziemniaku, którą po prostu trzeba mieć. Zapewniam, że po tej lekturze docenicie ziemniaki i zrozumiecie czemu swoją karierę zaczęły od królewskiego stołu, podejrzewam, że na waszych też zaczną częściej królować, bo na moim na pewno.

 

9 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...