czwartek, 2 września 2021

Syrop z agawy i syrop klonowy jako zamienniki tradycyjnego cukru

 

Rosnąca moda na zdrowe jedzenie sprawia, iż coraz częściej poszukujemy zamienników dla niektórych produktów mających zły wpływ na nasze zdrowie. Jednym z nich jest cukier, który nadużywany prowadzi do licznych chorób na czele z cukrzycą. W poniższym tekście poznamy bliżej syrop klonowy i syrop z agawy. Sprawdzimy jak powstają, jakie mają właściwości oraz kaloryczność. Zapraszamy do lektury.

Czym tak naprawdę jest syrop z agawy?

W dużym skrócie jest to substancja słodząca pochodzenia roślinnego, której tradycja sięga kilkuset lat.
To wówczas na terenie południowych Stanach Zjednoczonych opracowano pierwsze jej receptury.
W początkowym okresie sok z rdzenia rośliny wykorzystywany był do produkcji alkoholi. Następnym krokiem było poddanie soku z rośliny bogatego w inulinę procesowi filtracji i rafinacji. I w taki oto sposób powstaje praktycznie czysty cukier z wysoką zawartością fruktozy. Trudno ocenić na ile oryginalny syrop sprzed 200 lat, który powstawał jeszcze z liści agawy przypomina ten dostępny w sklepach obecnie, ale jedno jest pewne. Jest on bardzo popularny i znajdziemy go bez problemu w sklepach ze zdrową żywnością.

Syrop z agawy a indeks glikemiczny

Kiedy mowa o produktach, które mają być zdrowe nie sposób pominąć tak istotnej kwestii jak indeks glikemiczny. W przypadku syropu z agawy wynosi on 15-30. To sprawia, iż, wiele osób chorujących na cukrzycę włącza go do swojej diety, ponieważ nie wywołuje on nagłego wyrzutu insuliny do krwi.
Syrop z agawy jest lubianym dodatkiem do potraw, łatwo rozpuszcza się w ciepłej wodzie co sprawia, iż jest chętnie używany m.in. do słodzenia herbaty w zastępstwie miodu. W zależności od preferencji możemy nabyć syrop z agawy o bardziej lub mnie intensywnym smaku. Jego zastosowanie w kuchni jest bardzo wszechstronne. Może służyć jednakowo jako dodatek do ciast, jogurtów, lodów, ale również jako polewa do naleśników czy gofrów.
Nietrudno zgadnąć, iż do jego amatorów należą szczególnie najmłodsi domownicy.

Niższy indeks glikemiczny nie powinien uśpić naszej czujności

Niski indeks glikemiczny na tle wielu innych produktów nie czyni w żadnym razie syropu zdrowszym zamiennikiem cukru. Pamiętajmy, że zawartość fruktozy w syropie może sięgać aż 90%, a badania wykazały, iż nadmiar fruktozy jest dla nas równie szkodliwy, jak spożywanie tradycyjnego cukru. Dlaczego tak się dzieje?
Wynika to przede wszystkim z odmiennych procesów metabolizowania fruktozy w organizmie. O ile glukoza wykorzystywana jest przez wszystkie komórki organizmu o tyle fruktoza przetwarzana jest jedynie w wątrobie.
Skutkiem tego mogą być niebezpieczne zmiany w postaci otłuszczenia narządów wewnętrznych. Wysoka zawartość fruktozy w pożywieniu to prosta droga do zwiększenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu ii.
Jakby tego było mało, wysoka zawartość fruktozy w diecie zwiększa szansę na m.in. dnę moczanową oraz choroby serca.

A jak wypada na tym tle syrop klonowy?

Syrop ten nie bez powodu reklamowany jest jako tradycyjny produkt z Kanady. Jak wynika z samej jego nazwy produkcja syropu możliwa jest dzięki odpowiednim gatunkom drzew klonowych. Co ciekawe, drzewa te są starannie selekcjonowane. Muszą one mieć nie mniej niż 30 lat. Cały proces pozyskania soku z drzewa przeprowadza się w taki sposób, aby z jednego drzewa można go było pozyskiwać przez wiele lat. Jako ciekawostkę możemy dodać, iż, do produkcji 1 litra syropu, który znajdziemy na sklepowych półkach potrzeba średnio 30-50 litrów soku pobranego z drzew. Podczas przygotowania syropu zostaje on podgrzany do temperatury ok. 80 stopni co zapewnia z jednej strony ochronę od wszelkich mikroorganizmów a z drugiej nie wymaga użycia konserwantów, które spotkamy w wielu na pozór zdrowych produktach.

Oprócz niewątpliwych walorów smakowych posiada potwierdzone badaniami właściwości lecznicze. Do najważniejszych właściwości syropu zaliczamy składniki mineralne: mangan, cynk, magnez. Jasny syrop, płynna konsystencja i delikatny smak czynią go stałym bywalcem w niejednej kuchni. W każdym domu gdzie chętnie jada się naleśniki, racuchy czy tosty francuskie nie może zabraknąć dla niego miejsca.

Co do samej kaloryczności to jest on sporo mniej kaloryczny od cukru. Syrop klonowy to ok. 270 kcal na każde 100 g. Dla porównania 100 g cukru to aż 400 kcal. Ma on jednak wyższy indeks glikemiczny niż syrop z agawy co jest istotne dla cukrzyków i osób dbających o linię.

Wracając na koniec do syropu z agawy pamiętajmy, że m.in. dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu reklamowany jest często jako dobry zamiennik dla cukru należy zachować dużą ostrożność w jego spożyciu. Owszem ma niższy indeks, ale nie powinno to uśpić czujności osób, które go nadużywają.
Tak naprawdę o wiele lepszym sposobem będzie ograniczenie spożycia produktów słodzonych, ciast, lodów, deserów, batoników. W wielu z nich znajdziemy, jeśli nie cukier to syrop glukozowo-fruktozowy. Dodatki w postaci syropu klonowego lub z agawy sprawiają, iż zjadany produkt staje się prawdziwą bombą kaloryczną. Wprawdzie porównując syrop z agawy z białym cukrem ten pierwszy dostarcza ok. 25% mniej kalorii to biorąc pod uwagę jego płynną formę jego spożycie może być o wiele wyższe niż tradycyjnego cukru.

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...