poniedziałek, 27 września 2021

Kosmetyki ajurweyjskie

 

Ajurweda niejednokrotnie jest nazywana matką medycyny - jako jeden z najstarszych systemów leczniczych bo zapoczątkowanych już w XII wieku p.n.e  w 1979 roku została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za naukę medyczną. Jest to starohinduska sztuka leczenia, ale przede wszystkim sztuką zachowania pierwotnej równowagi organizmu opartą na zdrowiu zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. W ajurwedzie medycyna spotyka się w niej z psychologią i filozofią i razem mają służyć długiemu, dobremu życiu, a podstawową zasadą jest równowaga pomiędzy ciałem, duchem i umysłem. Tylko ona pozwala na zachowanie zdrowia, sprawności i urody.

By zachować tą równowagę ciało należy poddawać odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym pośród których kluczową rolę odgrywa oczyszczanie i odżywanie skóry, a także zabiegi poprawiające ukrwienie i dodające energii, czyli masaże i szczotkowanie ciała. Pielęgnacja urody według starożytnych indyjskich przepisów opiera się w pełni na naturalnych składnikach pozyskiwanych z roślin (w księgach indyjskiej medycyny znaleźć można wzmianki o ponad 5 tysiącach gatunków leczniczych roślin). Podstawą są tutaj przyprawy (cynamon, kurkuma), olejki (kokosowy, z drzewa herbacianego, migdałowy, różany) oraz wyciągi roślinne, takie jak: aloes i kwiat lotosu. Zawierają one wiele cennych dla ludzkiego organizmu składników odżywczych, witamin, minerałów, fosfolipidów, alkaloidów, polifenoli i kwasów tłuszczowych. Dodatkowo kosmetyki ajurwedyjskie są wzbogacane o unikalne kompozycje zapachowe, które utrzymują się bardzo długi czas i potrafią skutecznie wyciszyć zmysły i wprowadzić w stan błogiego spokoju.

Dzięki temu, że kosmetyki ajurwedyjskie koją zmysły i wspomagają relaksację, a jednocześnie poprawiają kondycję skóry i włosów, nadając im promienny blask, jedwabistą miękkość i młodzieńczą świeżość zyskują coraz większe grono zwolenników. Dlatego też coraz więcej sklepów wzbogaca swoją ofertę o tego typu produkty, ważne jednak by sięgać po te oryginalne, sprowadzane prosto z Indii.

 

2 komentarze:

  1. Jestem psychologiem i temat jest mi znany. Jestem ogromną zwolenniczką ajurwedy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy temat z tymi kosmetykami, ciekawe.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...