Ten sernik widziałam już kilka razy, poszukując inspiracji na nowe desery. Jednak ciągle nie po drodze mi było aby go upiec, ale jak widzicie doczekał się.
Przyznam Wam szczerze — to wypiek dość pracochłonny i wymagający odrobiny cierpliwości. Trzeba upiec oddzielnie biszkopty orzechowe, oddzielnie zrobić sernik j jeszcze utrzeć krem. Trochę pracy, zgoda — ale za to jaki efekt! Warstwy komponują się bardzo elegancko i cieszą oko, a smaki komponują się po prostu idealnie. Wystarczy jeden kęs, by się rozpłynąć.
Najlepszą recenzją tego sernika niech będzie to, że moja mama już go zapowiedziała na święta. ❤️ Jeśli planujecie świąteczne desery — ten sernik to strzał w dziesiątkę.
Zapraszam Was serdecznie — usiądźcie wygodnie z filiżanką kawy i sprawdźcie sami, jak smakuje dom w wersji orzechowo-kremowej.
Składniki (na blaszkę 23x33 cm):
Ciasto orzechowe:
- 8 jaj
- 8 łyżek zmielonych orzechów włoskich lub laskowych
- 6 łyżek bułki tartej
- 8 łyżki cukru kryształu
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Sernik:
- 1 kg twarogu sernikowego
- 3/4 szkl. drobnego cukru
- 5 jajek
- 1 op. budyniu waniliowego
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 100 g masła
Krem:
- 300 g gęstej, kwaśnej śmietany 18%
- 200 g masła
- 4 łyżki cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego
Dodatkowo:
- 100 g czekolady mlecznej
- 2-3 łyżki mleka
Przygotowanie:
Ciasto orzechowe:
- Oddzielamy białka od żółtek.
- Białka ubijamy, a gdy piana będzie gęsta dodajemy stopniowo cukier, cały czas miksując.
- Gdy się rozpuści dodajemy kolejno żółtka.
- Na koniec wsypujemy mąkę wymieszaną ze zmielonymi orzechami, bułką tartą oraz proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszamy szpatułką.
- Połowę ciasta przekładamy do blaszki (23x33 cm) wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy przez ok. 25 min. w 180 st. C.
- Jeśli
macie 2 blaszki tej samej wielkości to możecie upiec oba placki
jednocześnie, jeśli nie to pieczecie jeden, a następnie drugi.
Sernik:
- Miękkie masło ucieramy z cukrem.
- Dodajemy ser, żółtka, ekstrakt waniliowy oraz proszek budyniowy. Miksujemy krótko tylko do połączenia składników.
- Ubijamy białka i ostrożnie łączymy z masą serową
- Przekładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy ok 50 minut w 170 st. C. Studzimy w lekko uchylonym piekarniku
Krem:
- Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej
- Miękkie masło ucieramy z cukrem pudrem do białości, ok 10 minut na najwyższych obrotach miksera.
- Dodajemy po łyżce śmietany i miksujemy do połączenia
Złożenie ciasta:
- Jeden z biszkoptów smarujemy połową masy, na masę wykładamy ostudzony sernik, na ser pozostałą masę, a na nią drugi biszkopt
- Czekoladę razem z mlekiem rozpuszczamy w kąpieli wodnej i polewamy nią ciasto
- Odstawiamy do lodówki na kilka godzin
Wskazówki:
- Możecie podprażyć orzechy przed zmieleniem na suchej patelni - dzięki temu będą jeszcze bardziej aromatyczne
- Masę serową miksujcie krótko, tylko do połączenia — dzięki temu sernik będzie równy i bez pęknięć
- Aby krem się nie zważył wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej
- Ciasto najlepiej smakuje po nocy w lodówce — warstwy “przegryzą się” i ładnie połączą
- Wierzchu możecie posypać płatkami migdałowymi lub posiekanymi orzechami
Smacznego
Brzmi absolutnie obłędnie! Takie wielowarstwowe serniki to prawdziwe dzieła sztuki — trochę pracy, ale efekt wart każdej minuty. Idealny pomysł na święta.
OdpowiedzUsuń