wtorek, 31 sierpnia 2021

Narzeczona nazisty Barbara Wysoczańska

Narzeczona nazisty Barbara Wysoczańska

O tej książce można napisać wiele i to samych pozytywnych słów. Niesamowita, dogłębnie poruszająca i świetnie napisana historia pokazująca obraz człowieka i jego uczuć, a do tego tak wciągająca, że nie sposób odłożyć ją na później. Dosłownie brak mi słów by oddać emocje jakie towarzyszyły mi podczas lektury. 

Ona młoda Polka, on Niemiec spotykają się na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Oboje są zaręczeni, jednak siła uczucia, które ich połączyło jest tak wielka, że po prostu dają mu się porwać. Wybucha wojna. Johan zostaje siłą wcielony do wojska, a Hania musi dokonać wyboru pomiędzy miłością do wroga, a miłością do ojczyzny. Przez Niemców traktowana podejrzliwie, a przez Polaków wzgardzana za swoje uczucie do wroga.  Musi podejmować niełatwe decyzje by przetrwać wojenny czas.

Czy wobec okrucieństw wojny, stojąc po przeciwnych stronach barykady mają prawo do uczucia? Czy można kochać wroga i czy ta miłość ma szansę przetrwać gdy giną najbliżsi i przyjaciele?  Przekonajcie się sami.

Poza bardzo realistycznymi postaciami na uwagę zasługuje także świetnie namalowane tło historyczne pokazujące życie w trudnych czasach zarówno społeczeństwa polskiego, ludności żydowskiej jak i niemieckiej, która jak się okazało w wielu przypadkach wcale nie popierała dążeń Hitlera. 

Aż się nie chce wierzyć, że to debiut autorki, bo cała książka jest głęboko przemyślana, a do tego oryginalna fabuła, która gdy ma się wrażenie, że o wojnie powiedziano już wszystko zaskakuje czytelnika oryginalnym podejściem do tematu.

 Cóż tu dużo pisać gorąco poruszona i zachwycona polecam, bo każdy powinien ją przeczytać. 


2 komentarze:

  1. Mam i na pewno wkrótce przeczytałam tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam podobne odczucia po przeczytaniu tej książki :) Polecam sięgnąć także po nowość autorki "Siła kobiet". Tym razem poznamy niezwykłe kobiety, które dążą do realizacji własnych pragnień pomimo niesprzyjających czasów. Niesamowita książka, którą czyta się jednym tchem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...