środa, 17 lutego 2021

Powrót Nicholas Sparks

Powrót  Nicholas Sparks

O Nicholasie Sparksie czytałam i słyszałam wiele pozytywnych opinii, zatem gdy w księgarni Taniaksiążka.pl pojawiła jego najnowsza powieść "Powrót" postanowiłam osobiście sprawdzić, czy faktycznie tak pięknie pisze. 

Znudzona i zmęczona poprzednią lekturą z wielką przyjemnością sięgnęłam po tą nowość, która kusiła piękną okładką i muszę przyznać, że mnie wciągnęła mnie po kilkunastu stronach. 

Po traumatycznych przeżyciach związanych z misją weteran wojenny Trevor przyjeżdża do małego miasteczka, by uporządkować i zająć się domem, który odziedziczył po dziadku. Umierający dziadek niewyraźnie poza spadkiem przekazuje wnuczkowi informacje i prośbę. Niestety trudno ją zrozumieć i to jest pierwsza zagadka jaką musi odgadnąć nasz bohater. Do tego życie stawia na drodze Trevora dwie kobiety, z których każda niesie swoje tajemnice i je także Trevor musi rozwikłać. Czy mu się tu uda, tego Wam zdradzić nie mogę.

Niespieszna akcja, która nabiera tempa dopiero pod koniec całej historii, do tego kilka scen miłosnych i sporo naprawdę ciekawych informacji o pszczelarstwie tak w wielkim skrócie można podsumować tą powieść. Jednak jest to podsumowanie zbyt powierzchowne, bo ta z pozoru błaha historia miłosna porusza tak ważne zagadnienia jak syndrom odrzucenia, poświęcenie w imię miłości, traumę wynikającą z bolesnych przeżyć. Skłania do refleksji nad tym jak wiele człowiek jest w stanie wziąć na swoje ramiona? Jak  to wynika z historii bohaterów bardzo dużo, czasami zbyt wiele.

Książkę czyta się z wielką przyjemnością i ciężko ją odłożyć na później. Bardzo zżyłam się z bohaterami i chciałam wiedzieć jak potoczą się ich losy i czy wszystkie zagadki przeszłości zostaną rozwiązane.  Spodziewałam się tylko nieco więcej emocji, bo wszyscy reklamują Sparksa jako mistrza w pisaniu o nich, cóż albo ja jestem jakaś niewzruszona albo tym razem ich zabrakło. Nie mniej jednak polecam jako świetną odskocznię od codzienności i lekką lekturę do poduszki, a po więcej ciekawych książek dla kobiet zaglądajcie do księgarni Taniaksiążka.pl

 Na koniec mam dla Was jeszcze cytat z powieści:

"Wybaczyć nie znaczy zapomnieć ani przestać myśleć o tym, że pragnęłabyś móc zmienić przeszłość. Wybaczyć znaczy przede wszystkim zaakceptować to, że jesteś niedoskonała, bo przecież nie ma ludzi doskonałych. Okropne rzeczy mogą się przytrafić każdemu."

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...