środa, 7 kwietnia 2021

Żona Więźnia Maggie Brookes

żona więźnia

 Bardzo lubię sięgać po książki o tematyce drugiej wojny światowej, nie wiem z czego to wynika, czy z mojej chęci dowiedzenia się jak najwięcej o tamtych trudnych czasach, czy z potrzeby uzmysłowienia sobie do jakich okrucieństw są zdolni jedni ludzie wobec drugich.  Zdecydowanie nie są to historie lekkie łatwe i przyjemne, ale niejednokrotnie dające nadzieję, że wobec najgorszego bestialstwa można pozostać człowiekiem. Dlatego gdy w księgarni Taniaksiążka.pl zobaczyłam książkę Żona Więźnia Maggie Brookes zapragnęłam ją przeczytać, tym bardziej, że za inspirację do napisania tej powieści posłużyła prawdziwa historia. 

Izabela - młoda Czeszka pomaga matce w prowadzeniu gospodarstwa, pewnego dnia do pomocy przy sianokosach zostaje skierowana grupa jeńców wojennych. Wśród nich jest Bill, angielski żołnierz w którym dziewczyna zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Para w tajemnicy pobiera się, a Izabela porzuca swoje dotychczasowe życie i ucieka razem z mężem. By przeżyć i móc być z ukochanym dziewczyna musi przeistoczyć się w mężczyznę. Ja czytając cały czas bałam się, że ktoś w końcu odkryje jej skrzętnie skrywaną tajemnicę i małżonków spotka surowa kara. Na szczęście mieli kilku oddanych przyjaciół którzy z poświęceniem pomagali im się ukrywać. To poświęcenie pokazuje, że ludzie nawet w tak okrutnych czasach, wobec możliwości utraty życia, cierpiąc potrafią być dla siebie wsparciem i pomocą. Godnym podziwu jest to, że mimo głodu, brudu i pracy ponad siły, jeńcy nie tracili nadziei, że w końcu uda im się odzyskać wolność. 

Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje postać Izabeli, która poświęciła wszystko w imię miłości i cały czas wykazywała się ogromną odwagą i uporem, mimo że codziennie przeżywała gehennę. Kiedy trafiła do obozu nie użalała się nad swoim losem, ale udowadniała że mimo nieludzkich warunków zrobi wszystko by chronić swą tożsamość i być blisko ukochanego. To ona dawała siłę pozostałym, wspierała ich i nie pozwalała poddać się w walce o przetrwanie. 

To niezwykła historia o wielkiej miłości, przyjaźni, lojalności, poświęceniu, odpowiedzialności za drugiego człowieka w samym środku wojennego piekła. Gwarantuję, że książka chwyci Was za serce i poruszy i z pewnością wyciśnie kilka łez a także skłoni do refleksji i kto wie może pozwoli być lepszym człowiekiem. Zdecydowanie jest to jedna z tych historii, które powinno się przeczytać. 

Po więcej bestsellerów zajrzyjcie do księgarni Taniaksiążka.pl

1 komentarz:

  1. Lubię takie emocjonujące książki i ta wydaje się warta uwagi. Dziękuję za recenzję. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...