poniedziałek, 29 listopada 2021

Wigilia z nieznajomym Natasza Socha

 #współpraca

 

Wigilia z nieznajomym Natasz Socha

Pora na kolejną świąteczną książkę, tym razem zamówiona w księgarni internetowej Taniaksiążka.pl Wigilia z nieznajomym autorstwa Nataszy Sochy. 

Autorka znalazła sobie dość nietuzinkowy i wyjątkowo oryginalny pomysł na świąteczną powieść dzięki czemu powstała historia zupełnie inna od tych, o których pisałam tutaj dotychczas. Główną jej bohaterką jest Antonia, która postanawia w tym roku nie obchodzić wigilii i wczesnym rankiem 24 grudnia wymyka się z domu, by spędzić ten dzień po swojemu. 

 Podobnego zdania jest Marcel, który zauważa, że święta już go nie cieszą tak jak kiedyś i postanawia uciec przed całym tym świątecznym zamieszaniem.

Jednak szereg wydarzeń sprawia, że niezupełnie im się to udaje, szczegółów zdradzać nie będę, byście sami sięgnęli po tą niezwykłą historię i zobaczyli jak dla tej pary zakończy się spacer uliczkami Poznania i jakie ciekawe osoby spotkają na swojej drodze.

 Wigilia z nieznajomym to zdecydowanie nie przesłodzona, cukierkowa powieść, ale historia bardzo życiowa, skłaniająca do refleksji i zastanowienia się nad tym co w życiu tak naprawdę się liczy. Mi podczas lektury towarzyszyła cała paleta emocji, do smutku przez rozgoryczanie i lekką irytacje po uśmiech, wywołany komicznością niektórych sytuacji, czy postaci jak chociażby ekscentryczna Pani Bronia. Na koniec zostałam z nadzieją na lepsze jutro i wiarą w siłę miłości.

Autorka stara się trzymać dystans od tej całej świątecznej magii, a jednocześnie pokazuje, że nawet jeśli człowiek bardzo chce nie jest w stanie całkowicie uciec od tradycji i zwyczajów, jednak może przeżyć ten niezwykły czas na własnych zasadach.

 W ramach bonusu dostajemy garść przepisów na świąteczne smakołyki  sernik czekoladowo - waniliowy pani Marty ( dla tych, którzy święta spędzają z daleka od bliskich ), piernik pana Kazimierza ( dla pesymistów i tęskniących za wiosną ), makowiec Antoniny ( dla zakochanych szczęśliwie, nieszczęśliwie albo radośnie czekających na miłość ).

Jestem zachwycona oryginalnością podejścia do tematu oraz tym, że Pani Natasz jak mało kto potrafi skłonić czytelnika do refleksji i zastanowienia się nad tym co w życiu jest najważniejsze.  Gorąco polecam wam tą świąteczną pozycję, która otwiera oczy i pozwala nie zwariować w przedświątecznej gonitwie, a po więcej książek dla kobiet zaglądajcie do księgarni internetowej Taniaksiążka.pl


"Wigilie bywają różne; smutne, wesołe, pełne blasku, uśmiechu i melancholii. Pachnące piernikiem, zupą tajską albo środkami dezynfekującymi".
Jednak jest coś, co zwykle je łączy; tęsknota za kimś, nadzieja na coś, bezinteresowność radość, wdzięczność, zrozumienie i miłość."

1 komentarz:

  1. Miło by było przeczytać tą książkę przy świątecznej choince.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...