poniedziałek, 7 stycznia 2019

Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia

Nowy rok to i pora na nowości książkowe, w kolejce na przeczytanie czeka kilku tytułów, aż szkoda że doba taka krótka, ale nie o tym miał być ten post.
Czy wiecie kim  była Jadwiga Grabowska, Janina Ipohorska, albo Wanda Telakowska? W jaki sposób Zofia Chomętowska stała się prekursorką "zdjęć lifestylowyc"? Jaki wpływ na polską architekturę miała Barbara Brukalska - pierwsza kobieta profesor na Politehcnice Warszawskiej? I dlaczego Zofię Szydłowksą okrzyknięto królową polskiej sztuki ludowej? Jeśli nie to koniecznie sięgnijcie  po dzieło Julii i Lidii PańkówKreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia
Ta niezwykle ciekawa książka zawiera portrety aż 10 fascynujących kobiet są wśród nich fotografki, scenografki, projektantki, ilustratorki, felietonistki, pisarki, architektki i profesorki wyższych uczelni. Wszystkie miały wpływ styl życia polaków w dwudziestoleciu międzywojennym i trudnych czasach PRL. Wszystkie to kobiety niezwykłe, pełne pasji i charyzmy, wiedzące czego chcą od życia i nie bojące się po to sięgać, nawet jeśli były to stanowiska dotychczas zarezerwowane dla mężczyzn. 
Weźmy taką Jadwigę Grabowską urodzona przed wojną miała zostać dziedziczką majątku, odebrała staranne wychowanie i już od dziecka wpajano jej dbałość o estetykę ubioru. Po wojnie z majątku nie pozostało nic i Grabowska musiała zacząć zarabiać, w podnoszącej się z ruin Warszawie otworzyła butik "Feniks", by kobiety na przekór wszystkiemu co je spotkało poczuły się dobrze ubrane. Jak dalej potoczyły się jej losy i jak trafiła do Mody Polskiej nie będę Wam zdradzać, przeczytajcie sami, powiem tylko, że to bardzo ciekawa historia a sama pani Jadwiga jest osobą charyzmatyczną, wiedzącą czego chce i na pewno może służyć za inspirację.
Kolejną niezwykle ciekawą postacią jest współtwórczyni "Przekroju" Janina Ipchorska zawsze pozostawała w cieniu i kryła się pod pseudonimami, skromna, pełna taktu i dyskrecji, niezwykle inteligentna i błyskotliwa, pisała, rysowała, a w "Przekroju" zajmowała się praktycznie wszystkim, napisała scenariusz pierwszego telewizyjnego serialu kryminalnego, jest autorką książek. Można powiedzieć człowiek orkiestra, a na pewno bardzo ciekawa postać. To właśnie jej biografia i osiągnięcia najbardziej mnie zaciekawiły i wciągnęły tak bardzo, że nie mogłam się oderwać od książki mimo później pory.
Nie będę Wam tutaj opisywać wszystkich bohaterek bo nie o to chodzi, powiem tylko że autorki zadbały by nie były to tylko suche biografie, ale również ciekawostki z życia  i zabawne anegdoty dzięki czemu książkę czyta się świetnie, do tego zawiera mnóstwo ilustracji i zdjęć. A bohaterki to naprawdę niezwykłe kobiety, które na przekór czasom w którym przyszło im żyć oddawały się swojej pasji i pracy i kreowały rzeczywistość. 
Ja uwielbiam czytać książki o ludziach, którzy coś w życiu osiągnęli, dzięki swojej ciężkiej pracy, inspirują mnie i skłaniają do wzięcia się do roboty i Was też zachęcam gorąco do sięgnięcia po tą pozycję

4 komentarze:

 1. Coś dla mojej koleżanki. Polecą jej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, a z tego co napisałaś jest bardzo ciekawa. Kiedyś czytałam wywiad z Jadwigą Grabowską - bardzo inspirująca kobieta. Chętnie przeczytam tą książkę.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 3. Musi być bardzo ciekawa :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się bardzo ciekawa!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...