środa, 20 października 2021

Dom marionetek Natasza Socha

 #współpraca

Dom marionetek Natasza Socha

Obok książek Nataszy Sochy nie umiem przejść obojętnie, wynika to z tego że z niezwykłą wrażliwością obserwuje ona świat, a potem w oryginalny i ciekawy sposób opisuje swoje wnioski i przemyślenia. Do tego potrafi mnie zaskoczyć nieszablonowymi pomysłami. Dlatego gdy w księgarni internetowej Taniaksiążka.pl zobaczyłam jej najnowszą powieść Dom Marionetek musiałam ją po prostu przeczytać. 

Tym razem autorka mistrzowsko kreuje świat bohaterów manipulowanych i zastraszanych przez jednego z nich, to niesamowicie wciągająca historia o toksycznych relacjach rodzinnych oraz zemście, która bywa łatwiejsza od przebaczenia. Dużo w tej historii emocji i to trudnych i smutnych, ale jak to w życiu nie zawsze bywa różowo.

 Joanna po rozstaniu z miłością życia ucieka na drugi koniec kraju i zamieszkuje w dużej willi, w której mieszkańcy zachowują się dziwnie i tajemniczo. Ma zająć się pięcioletnią uroczą dziewczynka.
W domu tym, oprócz właściciela Leona i jednocześnie pracodawcy Joanny mieszka też jego żona, matka i siostra. Te trzy kobiety wydają się Joannie jakieś dziwne. Szybko zauważa, że w domu tym coś jest nie tak. Dostrzega strach w oczach wszystkich kobiet, jednocześnie ich ogromne posłuszeństwo. Stara się odkryć co męczy te kobiety. Powoli odkrywa kolejne elementy układanki, które z rozdziału na rozdział tworzą spójną całość.

Znajdziemy w tej powieści bardzo dużo toksycznych relacji, trudne dzieciństwo, brak miłości i bezpieczeństwa, a do tego celowe wprowadzanie w błąd, manipulacje i kłamstwa. Jest zemsta, nienawiść i brak wybaczenia. Ja czytając momentami byłam wzruszona, a momentami wręcz przerażona tym co spotkało bohaterów, na pewno bardzo ciekawa co będzie dalej. Nie jest to powieść z gatunku lekkich łatwych i przyjemnych, raczej powiedziałabym, że dość ciężka i mroczna, ale naprawdę warta przeczytania.

Autorka w mistrzowski, nieco teatralny sposób wyznaczyła bohaterom role i pokazała jak łatwo stać się tytułową marionetką w ręku drugiego człowieka, gdy rządzi nami strach i niepewność.  Do tego pokazuje jak brak miłości, bliskości i akceptacji w dzieciństwie wpływa na naszą przyszłość i jak trudno jest radzić sobie z traumami z przeszłości.

Co tu dużo pisać, to nie jest kolejna szablonowa obyczajówka i zdecydowanie nie można się nudzić czytając to historię, dlatego polecam ją Wam jako pozycję obowiązkową tej jesieni.

Po więcej książek dla kobiet zaglądajcie do księgarni internetowej Taniaksiążka.pl

2 komentarze:

  1. Po książkę tej autorki zawsze chętnie sięgnę. Dzięki za ciekawą recenzję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta książka znajduje się na mojej liście tych obowiązkowych do przeczytania.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...