poniedziałek, 6 marca 2023

Kolejka - gra edukacyjna

 #recenzja w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiazka.pl

 

Dziś coś dla tych, którzy jak ja pamiętają czasy PRL - gra planszowa "Kolejka" którą zamówiłam w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, a która pokazuje realia życia codziennego w latach PRL - zadaniem graczy jest bardzo proste muszą wysłać swoją złożoną z pięciu piątków rodzinę do sklepów na planszy i zakupić towary z wylosowanej wcześniej listy zakupów. Problem w tym, że półki w sklepach są puste, dlatego gracze ustawiają pionki w kolejkach, ale nie wiedzą gdzie zostanie "rzucony" towar i czy będzie to czego aktualnie potrzebują. By ułatwić kolejkowe przepychanki, można użyć kart kolejki takich jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”, ale trzeba jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Zasady są dość proste, ale trzeba obmyślić dobrze taktykę, gdzie ustawić swoje pionki, by jak najszybciej zebrać produkty z listy zakupów. 

Nie bez powodu została okrzyknięta najlepszą grą 2012 roku w Polsce, moim zdaniem to naprawdę świetna gra planszowa do miłego spędzania czasu w kręgu znajomych, czy rodziny. Ja pamiętająca tamte czasy bawiłam się świetnie, ale to także doskonały sposób, by pokazać młodszym uczestnikom jak wyglądało stanie w kolejce za artykułami pierwszej potrzeby i jak człowiek kombinował gdy praktycznie niczego nie było.

Moim zdaniem zabawa jest najlepsza, gdy graczy jest kilku i mimo, że można zagrać w 2 osoby to weselej i przyjemniej gra się w 4 lub 5 osób. 


Na uwagę zasługuje stylistyka gry doskonale nawiązująca do epoki komunizmu, może się wydawać że tonacja szarości nie porywa ale świetnie wpisuje się w klimat tamtych czasów. Grafiki oraz podpisy wywołują uśmiech na twarzy. Całość starannie dopracowana w najdrobniejszych detalach i przemyślana i wielkie brawo za wytłoczki pozwalające posegregować wszystkie karty po skończonej grze. 

Jeśli szukacie czegoś lekkiego i rodzinnego, to właśnie Kolejka będzie dobrym wyborem. To gra, która dzięki swojej tematyce może łączyć pokolenia przy stole, dzięki czemu śmiało można zagrać w nią z osobami w różnym przekroju wiekowym. Sporo w niej zabawy oraz  rywalizacji

 Po więcej gier zajrzyjcie do księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl
 

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...