Proste smaki zawsze sprawdzają się idealnie, dlatego dziś z takim właśnie przepisem przychodzę do Was. Kruche ciasto, beza z płatkami migdałów i bita śmietana w której zanurzone są borówki - naprawdę banalne połączenie ale uwierzcie mi smakowało po prostu obłędnie. Kruchość ciasta, przyjemne chrupanie migdałowych płatków i słodycz śmietany przełamana owocami, tak niewiele trzeba, by cieszyć się efektownym deserem.
Ciasto kruche:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 200 g masła lub margaryny
- 1/2 szklanki cukru
- 5 żółtek
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Z podanych składników zagniatamy kruche ciasto i chłodzimy je w lodówce przez co najmniej 30 minut. Dzięki temu ciasto po upieczeniu będzie bardziej kruche
Beza:
- 5 białek
- szczypta soli
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 szklanka płatków migdałowych
Białka ubijamy z solą, a gdy piana będzie gęsta stopniowo wsypujemy cukier i ubijamy do momentu aż się całkowicie rozpuści. Wtedy zmniejszamy obroty miksera, wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy sok z cytryny i mieszamy tylko do połączenia. Następnie dodajemy płatki migdałów i mieszamy kolejny raz (ja robię to już łyżką)
Kruche ciasto dzielimy na 2 równe części i rozwałkowujemy na papierze do pieczenia na wielkość blaszki (moja miała 23x33 cm). Przekładamy do blaszki i na każdym z placków rozsmarowujemy połowę ubitej bezy. Pieczemy 50 minut w 150 st. C.
Jeśli macie 2 takiej samej wielkości blaszki to możecie upiec oba placki jednocześnie.
Krem:
- 500 ml śmietany 30 lub 36%
- 2 łyżki cukru pudru
- 2 łyżeczki żelatyny
- 1/4 szklanki mleka
- ok 500 g borówek
Żelatynę zalewamy mlekiem i odstawiamy do napęcznienia. Po ok 10 minut rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Dobrze schłodzoną śmietankę ubijamy z cukrem pudrem, a gdy będzie gęsta dodajemy rozpuszczoną żelatynę i mieszamy do połączenia.
Na jednym z ostudzonych blatów ciasta rozsmarowujemy połowę śmietany, na niej rozsypujemy umyte i osuszone borówki, które przykrywamy pozostałą śmietaną i przykrywamy drugim plackiem.
Odstawiamy na kilka godzin do lodówki.
Czy płatki migdałowe podpieką się będąc w masie bezowej?
OdpowiedzUsuńW cieście kruchym nie ma tłuszczu tak ma być?
OdpowiedzUsuńWspaniałe ciacho!
OdpowiedzUsuń