środa, 8 października 2014

Nie samym ciastem żyje człowiek czyli mój sposób na zdrowe, pyszne śniadanie

Ciasta uwielbiam, robię je często i z przyjemnością się nimi delektuje, ale dziś nie o tym. Od ponad roku staram się odżywiać zdrowo. Zainspirowała mnie do tego trenerka wszystkich Polek Ewa Chodakowska. Wiele osób ją krytykuje, ale ja uważam że kobieta ma swoje 5 minut i świetnie je wykorzystuje. Trzeba jej przyznać ogromnego plusa za ruszenie rzeszy kobiet z kanapy i zmotywowanie, by zrobiły coś ze sobą.  Tak mnie też ogromnie zmobilizowała i to dzięki niej pokochałam aktywność i przeszłam metamorfozę, ale to już temat na inny post, który cały czas jeszcze dojrzewa w mojej główce.


Dzięki Ewie zaczęłam się interesować zdrowym odżywianiem i powoli wprowadzałam dobre nawyki do mojego menu, dużo czytałam, zaczęłam testować nowe smaki. Przekonałam się, że zdrowo wcale nie znaczy nudno i mdło. Chciałabym zachęcić wszystkich, którzy borykają się z dodatkowymi kilogramami, albo drobnymi fałdkami tu i tam, do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze. To nie muszą być drastyczne, radykalne zmiany; na zasadzie otwieram lodówkę i wyrzucam z niej wszystko i od dziś napełniam samymi warzywami. Nie tędy droga, radzę zacząć małymi kroczkami, zmienić białe pieczywo na ciemne, herbatę osłodzić miodem, a najlepiej wypić zieloną lub czerwoną, nie kupować kolejnego słodkiego soku tylko sięgnąć po zdrowszy domowy itp. itd. Nie będę się tutaj rozpisywać, bo jest milion portali gdzie można zgłębić wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania. Zachęcam do poszukiwań i wybierania rozwiązań optymalnych.

Dziś chciałam się podzielić z Wami prostym, banalnym przepisem na zdrowe, fit śniadanie z bardzo cennym dla zdrowia składnikiem - kaszą jaglaną.

Właściwości kaszy jaglanej w wielkim skrócie:

  • Zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą m.in. leczniczy wpływ na stawy.
  • zawiera dużo witamin z grupy B (tiamina – B1, ryboflawina – B2, pirydoksyna – B6 oraz kwas pantotenowy).
  • Obfituje w lecytynę oraz składniki mineralne, takie jak: magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo.
  • Dostarcza też witaminy E oraz lecytyny, która poprawia pamięć i koncentrację oraz korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu we krwi.
  • Jest bogata w antyoksydanty, czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki.
  • Nie zawiera glutenu.
śniadanie bez glutenu

Nie będę wyjaśniać jak ważne jest jedzenie śniadania. Ja bez niego nigdy nie wychodzę z domu. Kocham wszelkie owsianki i jaglanki, ale jeszcze bardziej kocham każdą minutę snu rano, dlatego śniadanie przygotowuję wieczorem i potem tylko podgrzewam w mikrofali.

Dość gadania, pora na przepis:

Składniki:

  • 4 łyżki kaszy jaglanej
  • 1 szkl. mleka (u mnie 2%)
  • 1 łyżka suszonej żurawiny
  • 1 jabłko
  • szczypta cynamonu
Kasze wsypuję na sitko i przelewam wrzątkiem, dzięki temu nie jest gorzka. Następnie wsypuje ją do gotującego mleka i gotuję aż wchłonie je prawie całkiem. Pod koniec dodaję pokrojone jabłko i dużą szczyptę cynamonu. Całość posypuję żurawiną.

Proste, pyszne, zdrowe, czego chcieć więcej?


kasza jaglana z jabłkiem i żurawiną

4 komentarze:

  1. Ja też lubię ciasta ,ale kaszą nie pogardzę ,zdrowie przede wszystkim.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię kaszę jaglaną i czasem ją przyrządzam na śniadanie. Daje energię na cały dzień i doskonale rozgrzewa:)

    OdpowiedzUsuń
  3. kaszę jaglaną uwielbiam.
    też przeszłam swoją metamorfozę dzieki Ewie i wiele jej zawdzięczam. Potrafi tak zmotywować, że aż żal odmówić :)

    OdpowiedzUsuń
  4. […] składników – kaszy jaglanej o jej cennych właściwościach odżywczych pisałam już tutaj klik, banana i […]

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...