wtorek, 5 lipca 2016

Olejek bergamotowy, czyli naturalny sposób na zdrowie i nie tylko

Olejek bergamotowy to substancja zapachowa, którą stosuje się nie tylko w aromaterapii, ale także przy zwalczaniu różnych dolegliwości. Współcześnie środek ten zdobywa coraz większą popularność w polskich domach. Zanim jednak sięgniemy po olejek bergamotowy, powinniśmy poznać jego działanie oraz właściwe sposoby aplikacji.


Jak otrzymuje się olejek bergamotowy?

Bergamotka to niski krzew o rozłożystych gałęziach, rosnący głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Współcześnie roślinę tę można spotkać przede wszystkim w okolicach południowych Włoch i Sycylii, chociaż za jej ojczyznę uważa się Indie. Bergamotka ma niewielkie, białe i pięknie pachnące kwiaty. Z kolei owocem tego krzewu jest pomarańcza, która kształtem przypomina zieloną gruszkę, zaś w przekroju – limonkę. To właśnie z niej, poprzez wyciskanie, otrzymuje się wartościowy olejek (czynność tę wykonuje się metodą „pelatrice”). Substancję wyróżniającą się najlepszą jakością można uzyskać z owoców dojrzałych, ale jeszcze przed ich opadnięciem z drzew. Pomarańcza bergamota sama w sobie jest niejadalna. Jej skórkę dodaję się jednak do herbat typu Earl Grey.

Zastosowanie w medycynie

Olejek bergamotowy ma szerokie zastosowanie w medycynie. Działa antyseptycznie, antywirusowo, regenerująco i oczyszczająco na skórę, a także wspomaga gojenie się ran. Sprawdza się przy stanach zapalnych dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej, opryszczce wargowej, trądziku, cerze tłustej i dojrzałej. Oprócz tego, olejek bergamotowy rozwiązuje problemy związane z układem pokarmowym – zmniejsza wzdęcia, pobudza apetyt i trawienie oraz działa rozkurczowo. Warto także wspomnieć, że substancję tę można zastosować przy wahaniach nastroju, podczas menstruacji bądź w czasie menopauzy.

Zastosowanie w kosmetyce

Specyfik pozyskiwany z pomarańczy bergamoty dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, lawendowymi, cyprysowymi, cedrowymi, neroli, ylang-ylang czy też otrzymywanymi z drzewa sandałowego. Działa odprężająco i relaksująco, jak również wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, zwłaszcza w przypadku niwelowania bakterii powodujących brzydki zapach potu. Dzięki ostatniej ze wspomnianych właściwości, olejek bergamotowy może być stosowany jako naturalny dezodorant, który dodatkowo nie wywołuje podrażnień.
Substancja ta ma lekki, przyjemny i cytrusowy zapach. Jest przez to stosowana przy produkcji wód toaletowych i perfumowanych, dezodorantów, mydeł, kremów oraz odświeżaczy powietrza. Ponadto, olejek bergamotowy można wykorzystać jako świetny dodatek do kąpieli, balsamów do masażu czy też przygotować na jego bazie inhalację.

Bezpieczeństwo podczas używania olejku

Stosowanie olejku bergamotowego przynosi zarówno wiele korzyści zdrowotnych, jak i kosmetycznych. Aplikacja tej substancji wymaga jednak zachowania ostrożności. Przede wszystkim nigdy nie powinno się nakładać na skórę nierozcieńczonego wcześniej olejku. Nie zaleca się także stosowania tego specyfiku przed opalaniem lub długotrwałym przebywaniem na słońcu, gdyż może się to skończyć poparzeniem. Ponadto, ze względu na swoje silne działanie, substancja pozyskiwana z pomarańczy bergamoty nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży oraz dzieci do lat 5.
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Z pewnością na źródło, z którego pochodzi olejek bergamotowy. Warto go kupić u zaufanego dostawcy, np. w aptece lub sklepie zielarskim. We wspomnianych miejscach można bowiem znaleźć dobrej jakości olejek, który dodatkowo nie będzie zawierał substancji fotouczulających. Dzięki temu zmniejszy się również ryzyko wystąpienia poparzeń lub podrażnień skóry.

O Autorce:
Katarzyna Floriańczyk – absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie kosmetologią, upiększając swoją rodzinę na różne sposoby. Jej drugą miłością jest wizaż.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...