poniedziałek, 20 listopada 2017

Dwudziestolecie od kuchni

 

Jakiś czas temu dotarła do mnie pięknie zapakowana, pachnąca, tajemnicza przesyłka, w środku była książka Aleksandry Zaprutko-Janickiej "Dwudziestolecie od kuchni" wydana przez Ciekawostki Historyczne z piękną dedykacją. Niestety mimo, że czytać uwielbiam, a książka okazała się fascynująca, moja  2 miesięczna córcia jest tak absorbująca, że dopiero mogłam skończyć lekturę i jeszcze na gorąco chcę Was zachęcić do sięgnięcia po nią, bo jest niezwykle ciekawa. 


Opisuje jak radziły sobie kobiety w powojennej rzeczywistości, pośród biedy, galopujących cen oraz oszustów żerujących na ludzkiej krzywdzie. Jak każdego dnia musiały się wykazywać pracowitością i zaradnością, by zapewnić przetrwanie dla siebie i swoich rodzin w tych niezwykle trudnych czasach. 
My dziś nie wyobrażamy sobie życia bez kuchenki, piekarnika czy lodówki, a jak radzono sobie gdy tych urządzeń nie było i jak postęp technologiczny zmienił życie pań domu, o tym wszystkim dowiecie się także z tej książki. 
Przeczytacie także o tym co jadano, jak wyglądał ówczesny "street food " oraz jak świętowano Wielkanoc, czy Boże Narodzenie. Ostatnia część to zbiór porad dotyczących kuchni, przechowywania, sprzątania , odzieży obuwia i tekstyliów, wiele z nich nie straciło na aktualności do dziś. 
Książka elegancko wydana i dodatkowo ubarwiona zbiorem ilustracji , rysunków i plakatów z epoki, a napisana mimo, wielu informacji historycznych lekko i z humorem, dlatego czyta się bardzo przyjemnie.

Mam nadzieję, że choć odrobinę zachęciłam Was do sięgnięcia po tą pozycję o dzielnych, silnych i zaradnych kobietach. Myślę, że może być świetnym prezentem na zbliżające się mikołajki lub święta, a kupić ją możecie tutaj - klik.
5 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...