wtorek, 15 grudnia 2020

Poczuj "Smak świąt" z książką Agnieszki Maciąg

 Poczuj "Smak świąt" z książką Agnieszki Maciąg

Mam dla Was fantastyczną książkę na ten niezwykły grudniowy czas. Jestem nią po prostu oczarowana i zachwycona. Grudzień jest nie tylko pełen mroku ale też kojący i przynoszący nadzieję i radość i taka jest książka Agnieszki Maciąg "Smak świąt". Gdy tylko wzięłam ją w ręce zachwyciłam się elegancką okładką (choć osobiście wolę autorkę w bardziej swobodnych stylizacjach, a tutaj została nienaturalnie wystylizowana, całe szczęście że przynajmniej się uśmiecha i posyła czytelnikowi ciepłe spojrzenie).  Po otwarciu pierwszej strony wzrok przyciąga prosta ale jakże serdeczna dedykacja. W krótkim ale chwytającymi że serce (przynajmniej mnie) wstępie autorka przypomina istotę Bożego Narodzenia sens i znaczenie tych wszystkich porządków i gorączkowych przygotowań.  Z kolei w pierwszym rozdziale "Piękno ukryte w symbolach" jest nieco filozoficznie, autorka poza omówieniem znaczenia świątecznych symboli zachęca  do duchowego przygotowanie się do świąt poprzez świąteczne oczyszczenie serc i zachęca abyśmy ofiarowali sobie najpiękniejszy dar jakim jest duchowe przebaczenie. Pisze to wszystko w taki serdeczny sposób, że ja od razu miałam ochotę podzielić się jej przemyśleniami z całym światem.

Kolejny rozdział poświęcony jest przygotowaniu domu na święta. Pani Agnieszka zachęca byśmy zostały artystkami swojego życia i nie myślały, że coś musimy zrobić ale traktowały wszystkie czynności w kategoriach zabawy radości i zachwytu i czarowały swoją codzienność A gdy dni stają się krótkie i chłodne szczególnie warto zadbać by w całym domu było ciepło i przytulnie za sprawą aromatycznych świec, kolorowych ciepłych tkanin i nastrojowych lampek. Kiedy już wszystko starannie uporządkujemy i udekorujemy trzeba zadbać o siebie.  Autorka przypomina, że jesteśmy i zdradza naturalne receptury na dbanie o włosy, twarz, ciało. W kolejnym rozdziale możemy poczytać także o domowej aromaterapii oraz rodzajach i działaniu olejków eterycznych idealnych na zimę. 

 Poczuj "Smak świąt" z książką Agnieszki Maciąg

Zdrowie na święta - w tym rozdziale przeczytamy m.in. o rodzajach miodów i ich właściwościach,  o propolisie i pyłku kwiatowym czyli genialnych naturalnych lekach. Autorka zdradza tutaj także swój przepis na miód z propolisem kurkumą i imbirem który dzięki właściwościom rozgrzewającym przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym uratował ją przed niejednym przeziębieniem. Opisuje także właściwości wielu innych substancji które pomogą w walce z infekcjami. Moim zdaniem to naprawdę solidna dawka przydatnej wiedzy.

W kolejnym rozdziale przechodzimy wreszcie do pysznej zimowej kuchni, a w niej znajdziemy przepisy na same przysmaki.  Ale zanim przejdziemy do receptur autorka zachęca byśmy po prostu byli z naszymi bliskimi, cieszyli się razem z dziećmi z jedzenia i przygotowania potraw to nic że będzie większy bałagan ale dla tej radości warto. Pani Agnieszka opisuje także jak święta wyglądają w jej domu i przypomina, że jest to przede wszystkim czas tradycji. Następnie opisuje dość szczegółowo co powinniśmy mieć w domu aby przygotować pyszne święta i wreszcie przechodzi do receptur, które zaczyna od rzeczy podstawowych takich jak domowy cukier waniliowy, kandyzowana skórka pomarańczowa, czy korzenna przyprawa do piernika. 

Poczuj "Smak świąt" z książką Agnieszki Maciąg

Dalej mamy przystawki na szczęśliwą zimę i święta wśród których królują śledzie na kilka sposobów, ja osobiście nabrałam ochoty na te po szwedzku w pomidorach z rodzynkami i po sarmacku w miodzie z ziołami i jeszcze te z imbirem suszonymi śliwkami i pomarańczą. Kuszą mnie też buraczki z cieciorką i tymiankiem.

Kolejny rozdział to aromatyczne rozgrzewające zupy gdzie oprócz prawie czarnego barszczu czy grzybowej kusi zimowa zupa z soczewicy z imbirem i mlekiem kokosowym. Na ogrzanie zimy mamy dania główne a wśród nich kurczak po turecku duszony z rodzynkami i cynamonem.

Na koniec książki przychodzi pora na słodkości, bo w szczęśliwym domu nie może zabraknąć kojących aromatów które oswajają ciemność i chłód. Tutaj znajdziemy pyszne ciasteczka z makiem, ciastka z migdałami  oraz makowiec, sernik i keks na bogato, a na samym końcu znajdziemy jeszcze otulające napoje na zimowe dni i kilka pomysłów na smakowite prezenty od serca. 

Ta książka jest naprawdę niezwykła, wręcz magiczna, pozwala zaczarować zimową rzeczywistość i przygotować siebie i otoczenie na niezwykły czas Bożego Narodzenia. Jej lektura przypomniała mi o tym co w tym całym przedświątecznym biegu jest najważniejsze. Skłoniła do refleksji i mam nadzieję stania się lepszą osobą. Mogłabym tak jeszcze długo się rozpisywać w zachwycie, ale najlepiej będzie jeśli sami ją zakupicie, a na pewno dostępna jest w księgarni internetowej Inverso. Ja z całą pewnością sięgnę po nią jeszcze nie raz nie tylko przed świętami, bo to skarbnica ciekawych porad i życiowej mądrości.


Poczuj "Smak świąt" z książką Agnieszki MaciągBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...