wtorek, 1 czerwca 2021

Chwasty od kuchni Piotr Ciemny

 Chwasty od kuchni Piotr Ciemny

Od zawsze ciekawiło mnie, które pospolicie rosnące chwasty są jadalne. Jadłam sałatkę z mniszka robioną wczesną wiosną przez babcię, piję napar z pokrzyw, czy robię orzeźwiającą lemoniadę z kwiatów czarnego bzu. Ale nadal zastanawiało mnie jakie rośliny napotykane podczas spacerów po leśnych ścieżkach mogą dodać smaku moi daniom, dlatego gdy w księgarni internetowej Taniaksiążka.pl znalazłam książkę Chwasty od kuchni Piotra Ciemnego po prostu musiałam ją mieć.  Skuszona opisem, piękną okładką i jeszcze piękniejszym wnętrzem zaczęłam lekturę.

We wstępie autor stawia dość śmiałą tezę jakoby chwasty miały stanowić ratunek w czasach kryzysu i pustych sklepowych półek. Z tym akurat osobiście nie do końca się zgadzam, uważam że mogą być one ciekawym urozmaiceniem diety, a niektóre ze względu na swe właściwości wspomagać leczenie, czy uzupełniać niedobory w organizmie, ale nie są ratunkiem na kryzys. 

Z dalszej części możemy dowiedzieć się od czego zacząć przygodę z dzikimi roślinami, gdzie i jak je zbierać, a później to już przegląd najpopularniejszych roślin w kolejności alfabetycznej. Każda roślina jest dokładnie opisana, a opis zawiera jej właściwości odżywcze, wygląda, miejsce występowania, walory smakowe oraz sposób można wykorzystania w kuchni. A jakby tego było mało do każdego chwasta znajdziemy po kilka ciekawych przepisów z jego wykorzystaniem oraz z cennymi wskazówkami. To wszystko zdecydowanie zachęca do wyprawy za miasto na zbiory oraz późniejszych eksperymentów kulinarnych.

Autor wykonał ogromną pracę by przygotować to opracowanie zawierające ok 30 chwastów, wśród których znalazły się babka lancetowata, rdestowiec ostrokończysty, stokrotka pospolita czy podagrycznik pospolity. Przepisy są naprawdę ciekawe i oryginalne, co bardzo zachęca do ich wypróbowania. Mnie osobiście zaintrygowało piwo z krwawnika, piklowany chmiel, oranżada z kwiatów kończyny, wino majowe i jeszcze kilka innych. Kto wiem może, którymś z nich podzielę się tutaj na blogu jeśli szczególnie mi zasmakuje.

Ten leksykon z najpopularniejszymi chwastami powinien trafić na półki wszystkich którzy cenią sobie naturalną ekologiczną żywność oraz bliskość natury. Dla mnie to pozycja szalenie ciekawa i inspirująca, oraz zachęcająca do próbowania nowych smaków i eksperymentów kulinarnych.

Więcej ciekawych poradników znajdziecie w księgarni internetowej Taniaksiążka.pl
 

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...