sobota, 1 stycznia 2022

Słów kilka o upadłości konsumenckiej

 #współpraca 

Słów kilka o upadłości konsumenckiej

 Czasem w życiu zdarza się tak, najczęściej na skutek zbiegu nieszczęśliwych zdarzeń, że człowiek nie jest w stanie spłacać swojego zadłużenia. Problemy ze zdrowiem, nieszczęśliwy wypadek, utrata pracy i kredyt, który dotychczas spłacaliśmy terminowo staje się problemem. Wtedy najczęściej bierzemy kolejną pożyczkę, a po niej kolejną i jeszcze jedną i wpadamy w spiralę zadłużenia, z której ciężko się wydostać. Nasze długi przewyższają otrzymywane wynagrodzenie i w takiej sytuacji możemy ogłosić upadłość konsumencką czyli specjalną procedurę sądową pozwalająca na oddłużenie osób, które przestały radzić sobie ze spłatą zobowiązań. Procedurą tą objęte są jedynie osoby prywatne nie będące przedsiębiorcami ani nie pozostające w spółkach, które od ponad 3 miesięcy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań. 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się ze złożeniem w sądzie wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami, może się to wydawać nieco skomplikowane dlatego warto skorzystać z usług kancelarii, które specjalizują się w tych procedurach. Prawnicy dysponujący wiedzą i doświadczeniem z pewnością podpowiedzą co i w jaki sposób zrobić, by wybrnąć z zadłużenia nie popełniając przy tym błędów wynikających ze zwyczajnej niewiedzy. 

Zanim zdecydujemy się na na ogłoszenie upadłości warto pamiętać o konsekwencjach z jakimi to się wiąże czyli przede wszystkim ograniczony dostęp do pieniędzy i likwidacja majątku.  W celu spłaty wierzycieli syndyk może zająć wynagrodzenie oraz środki na koncie bankowym, może także zlicytować  mieszkanie, samochód. Jedyne czego nie może zrobić to spieniężeni sprzętów niezbędnych do codziennego życia takich jak lodówka, czy pralka. Dodatkowo nie można rozporządzać swobodnie majątkiem, który został włączony do masy upadłościowej oraz zaciągać kolejnych zobowiązań. Dlatego zanim zdecydujemy się ogłosić upadłość warto dokładnie przemyśleć swoje działania. 

Zdrowie na Ceneo.pl

 

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...