środa, 7 października 2020

Feluś i Gucio poznają emocje - recenzja

 

Feluś i Gucio poznają emocje to nowość z księgarni TaniaKsiążka.pl. Główny bohater książeczki Feluś to przedszkolak, który każdego dnia doświadcza mnóstwa najróżniejszych emocji np. gdy czeka by pokazać swoją pracę pani w przedszkolu jest zniecierpliwiony, gdy sam przygotuje posiłek dla rodziców rozpiera go duma, a gdy kolega zadepcze świeżo wybudowany zamek z piasku Feluś poczuje złość. Chłopcu towarzyszy pluszowy, mały miś Gucio który tłumaczy mu niezrozumiałe i skomplikowane dla malca odczucia w bardziej przystępny sposób dla Gucia radość ma słodki smak, spokój przypomina dźwięki harfy, tęsknota jest jak deszczowy dzień, a zazdrość przypomina kłującego kaktusa. Feluś i Gucio uczą się, że odczuwanie różnorakich emocji jest całkowicie naturalne.


Każdy rodzic staje prędzej, czy później przed nielada wyzwaniem wytłumaczenia dziecku co czuje w danym momencie. I o ile z rzeczami materialnymi jest w miarę łatwo, to z uczuciami i emocjami już ta prosto nie jest. Ta lektura krok po kroku poprowadzi nas po takich pojęciach jak: radość, wstyd, przyjaźń, zniecierpliwienie, spokój, nuda, ciekawość, odwaga, smutek, szczęście, strach, duma, złość, wdzięczność, zazdrość, współczucie, tęsknota i zdziwienie. Wszystko podsumowuje zachęta do opowiadania o uczuciach. Krótkie scenki, bogato ilustrowane wskazują, kiedy Gucio poczuł daną emocję pomagają dziecku odnaleźć się w zawiłym świecie abstrakcyjnych pojęć.


Mojej trzyletniej córeczce książeczka bardzo się spodobała i chętnie sięga po nią, zresztą ona w ogóle bardzo lubi wszelakie książeczki i domaga się, by jej czytać, a często sama bierze je z półeczki i przegląda komentując po swojemu. 

To bardzo ważne by rozmawiać z dziećmi e emocjach, tłumaczyć i wyjaśniać wszystko cierpliwie, by mogło sobie poradzić ze swoimi uczuciami. 

 

Z tej serii są także inne książeczki dla dzieci z księgarnia TaniaKsiążka.pl m.in. "Feluś i Gucio idą do przedszkola" i "Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować" wszystkie idealne dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...