piątek, 2 października 2020

Tylko szeptem Lidia Liszewska Robert Kornacki

 

Ten duet pisarski miałam okazję poznać przy okazji lektury "Zostań ze mną" którą recenzowałam Wam tutaj jakiś czas temu, a która to poruszyła i zachwyciła moje serducho. Dlatego teraz tak chętnie sięgnęłam po najnowszą powieść autorów - "Tylko szeptem" czyli opowieść o dojrzałej miłości 50 letniej pisarki Edyty i dwadzieścia lat młodszego od niej rybaka Jacka. To piękna wzruszająca opowieść pokazująca, że dla prawdziwej miłości nie liczy się metryka i każdy mimo wieku zasługuje na to najpiękniejsze z uczuć. 

Nie było by w tej historii nic nadzwyczajnego gdyby nie sposób w jaki zostało pokazana miłość, nie taka najczęściej spotykana relacja pomiędzy dwojgiem ludzi, ale taka dojrzała pełna przemyśleń i refleksji, dająca z siebie wiele, wychodząca na przeciw drugiemu człowiekowi i akceptująca w pełni jego potrzeby. Nie jest to jednak uczucie łatwe poprzez dzielącą parę dużą różnicę wieku oraz sposób życia ona artystyczna dusza, on rybak i poszukiwacz bursztynu, a jednak znaleźli ze sobą bardzo wiele wspólnego i uzupełnili się idealnie. 

Myślę jednak, że to nie nam postronnym oceniać czy dojrzała kobieta z przeszłością, może związać się z mężczyzną dużo młodszym, który właściwie przed sobą ma całe życie i czy on powinien angażować się w te relacje. Jedno jest pewne miłość nie zna ani dnia ani godziny, przychodzi nagle i niespodziewanie. 

To piękne uczucie i pięknie zostało opisane przez autorów. Czasem tylko miałam wrażenie, że używają oni zbyt wielu wzniosłych słów i dodają zbyt dużo lukru, ale może właśnie takich epitetów trzeba gdy mowa o miłości. 

Niestety to kolejna książka w której autor, a w tym przypadku autorzy, posługują się nazwiskami bohaterów, dla mnie to brzmi trochę jak z kroniki kryminalnej i straszliwie irytuje podczas czytania. 

Cała historia rozgrywa się w  malowniczej nadbałtyckiej scenerii i niemal czujemy miękki piasek pod stopami, morską bryzę i słyszymy pokrzykiwania mew gdzieś pośród szumu morza co jeszcze bardziej dodaje urokowi tej historii. 

To piękna i wzruszająca historia pokazuje jak może wyglądać życie takiej pary i z jakimi trudnościami muszą się oni zmierzyć, by uczucie mogło przetrwać. Powiem Wam, że jestem niezwykle ciekawa jak potoczą się dalsze losy tej pary i z niecierpliwością będę oczekiwać drugiego tomu. 

Jeśli szukacie idealnej książki dla kobiet na długie jesienne wieczory to polecam wam gorąco.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...