wtorek, 20 lipca 2021

Miasto z mgły Carlos Ruiz Zafon

 

Miasto z mgły Carlos Ruiz Zafon

Swoją przygodę z twórczością Carlosa Ruiza Zafona rozpoczęłam od Cienia wiatru, który kiedyś podrzuciła mi pod nos ciocia, a który po porwał mnie do niezwykłej Barcelony i oczarował. Później przyszedł czas na  kolejne tytuły autora (Gra Anioła, Wiezień Nieba i Labirynt Duchów czyli całą sagę o Cmentarzu Zapomnianych Książek). To niezwykłe historie, które dzieją się w zupełnie nierealnym świecie stworzonym przez autora ale jak żadne inne potrafią rozbudzić miłość do literatury i wyobraźnię.

Całkiem niedawno w księgarni internetowej Taniaksiążka.pl wypatrzyłam Miasto z Mgły, czyli zbiór 11 opowiadań stanowiących swoiste pożegnanie z czytelnikami, bo Zafon niestety zmarł w 2020 r, a ten zbiór został wydany już pośmiertnie.

W "Mieście mgły" autor kolejny raz zabiera nas do tajemniczej i nieco mrocznej Barcelony, która na kartach jego powieści jawi się jako miejsce położone gdzieś na pograniczu dwóch światów: rzeczywistego i baśniowego. To połączenie realizmu z mistyczną wizją świata to wyróżnik Zafona i czynnik determinujący niepowtarzalność jego stylu pisarskiego. To właśnie ta odrobina magii pozwala czytelnikowi poczuć się wyjątkowo, a do tego posmakować dreszczyku emocji.

Niektóre z krótkich historii zawartych w antologii, pośrednio nawiązują do najbardziej znanego cyklu pisarza o Cmentarzu Zapomnianych Książek, inne do ulubionego twórcy Carlosa Ruiza, również pisarza, Miquela de Cervantesa.

Jedne opowiadania okazały się lepsze, inne nieco słabsze, ale z pewnością wszystkie warto przeczytać i wybrać coś dla siebie. Mi osobiście najbardziej spodobała się "Blanca i pożegnanie". 

Czytając tą książkę odnosiłam wrażenie, że to takie wyrywki myśli, których Zafon nie zdążył już rozwinąć, ale dobrze, że udało mi się je zapisać. 

Wiele emocji niosą ze sobą te historie i z pewnością pozostaną w mojej pamięci jak wszystkie powieści autora. Zdecydowanie są to historie ponadczasowe, do których chce się wracać, zawsze odkrywając coś nowego.

Nastrojowe, tajemnicze, intrygujące tak trzeba podsumować moim zdaniem "Miasto mgły". Czytając człowiek przenosi się w zupełnie inny wymiar i zatracając się w lekturze całkowicie zapomina o całym świecie. Naprawdę warte przeczytania, a już na pewno powinni sięgnąć po nie wszyscy miłośnicy Zafona, by pożegnać się z nim osobiście. 

Więcej interesujących nowości znajdziecie w księgarni internetowej Taniaksiazka.pl

2 komentarze:

  1. Hmmm połączenie dwóch światów brzmi nieźle.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się ciekawie. Ja przeczytałam tylko Cień wiatru Zafona.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...