Spis treści:
- Mąka migdałowa – skąd pochodzi?
- Mąka migdałowa – jak możemy wykorzystać ją w kuchni?
- Mąka migdałowa – wartości odżywcze
- Mąka migdałowa – wpływ na zdrowie
Mąka migdałowa – skąd pochodzi?
Mąka migdałowa dobrej jakości wytwarzana jest w 100% z orzechów migdałowca zwyczajnego. Proces produkcji jest bardzo prosty. Polega na pozbawieniu orzechów okrywy nasiennej i łuski oraz dokładnym zmieleniu owocu na proszek. Migdałowiec zwyczajny występuje naturalnie na obszarach Azji. W Europie jego uprawy spotkać można natomiast w rejonach południowych, szczególnie w Basenie Morza Śródziemnego.
Kupując mąkę migdałową warto dokładnie sprawdzić skład produktu. Jedynie stuprocentowy wyrób z migdałów zasługuje na naszą uwagę. Charakteryzuje się ona orzechowym aromatem i delikatnym zapachem.
Mąka migdałowa – jak możemy wykorzystać ją w kuchni?
Mąka migdałowa może częściowo zastąpić tradycyjną mąkę pszenną. Ze względu na bardzo niską zawartość węglowodanów (co wiąże się z odmiennymi właściwościami organoleptycznymi) warto łączyć ją z innymi rodzajami klasycznych mąk zbożowych.
Mąka migdałowa dobrze sprawdzi się jako dodatek do ciasta na muffinki, ciasta i makaroniki. Można sporządzać z niej nawet ciasto do pizzy oraz chleb. Orzechowy posmak migdałów sprawia, że również racuchy oraz naleśniki przyrządzane z tej mąki skradną każde serce.
Mąkę migdałową można spożywać także w postaci surowej. Niejednokrotnie poratuje nas w sytuacji, gdy krem lub masa do ciasta okażą się za rzadkie i konieczne będzie ich zagęszczenie. W podobny sposób można użyć jej również do zup oraz sosów. Dodatkowo mąka ta sprawdzi się jako smaczny dodatek do owsianek i jaglanek, a także innych zdrowych śniadań i deserów.
Mąka migdałowa – wartości odżywcze
Jako że mąka migdałowa wytwarzana jest w 100% na bazie orzechów, należy do produktów wysokokalorycznych. 100 g suchego wyrobu dostarcza ponad 600 kcal. Z tego względu uważać na niego powinny osoby otyłe, z nadwagą i odchudzające się. Niemniej jednak mąka migdałowa jest bardzo wartościowym produktem. Może stanowić dobre źródło witamin z grupy B oraz witaminy E. Ponadto zawiera błonnik pokarmowy i dużą ilość roślinnego białka. Niewątpliwie najcenniejszymi składnikami mąki są jednak NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. W 100 g produktu jest ich ponad 40 g.
Mąka migdałowa – wpływ na zdrowie
Regularne spożywanie mąki migdałowej może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Wiąże się to między innymi z:
- Obniżeniem poziomu cholesterolu LDL (przyczyniającego się do rozwoju miażdżycy)
- Uregulowanie profilu lipidowego krwi
- Właściwościami antyoksydacyjnymi
- Wspieraniem funkcjonowania układu nerwowego
- Poprawą kondycji włosów i paznokci
to jest TO!
OdpowiedzUsuń