poniedziałek, 5 lipca 2021

Mąka migdałowa do ciast i ciasteczek

 

Mąka migdałowa do ciast i ciasteczek

Aromatyczny zapach mąki migdałowej i jej subtelny, lekko orzechowy posmak nadadzą zupełnie nowego charakteru niemal wszystkim słodki wypiekom i deserom jakie przygotowujemy w naszej kuchni. Pochodzi z krajów azjatyckich, ale jej wszechstronne zastosowanie oraz bogactwo składników odżywczych sprawiają, że jest ona coraz częściej wykorzystywana w przepisach również na naszych terenach. Produkt ten zdobył popularność dzięki wzrastającej modzie na zdrowe odżywianie. Zawiera bowiem wiele cennych witamin, składników mineralnych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sprawdza się bardzo dobrze w wielu rodzajach słodkich ciast i ciasteczek. Dużą popularnością cieszą się również makaroniki z niej wykonywane.

Spis treści:

  • Mąka migdałowa – skąd pochodzi?
  • Mąka migdałowa – jak możemy wykorzystać ją w kuchni?
  • Mąka migdałowa – wartości odżywcze
  • Mąka migdałowa – wpływ na zdrowie

Mąka migdałowa – skąd pochodzi?

Mąka migdałowa dobrej jakości wytwarzana jest w 100% z orzechów migdałowca zwyczajnego. Proces produkcji jest bardzo prosty. Polega na pozbawieniu orzechów okrywy nasiennej i łuski oraz dokładnym zmieleniu owocu na proszek. Migdałowiec zwyczajny występuje naturalnie na obszarach Azji. W Europie jego uprawy spotkać można natomiast w rejonach południowych, szczególnie w Basenie Morza Śródziemnego.

Kupując mąkę migdałową warto dokładnie sprawdzić skład produktu. Jedynie stuprocentowy wyrób z migdałów zasługuje na naszą uwagę. Charakteryzuje się ona orzechowym aromatem i delikatnym zapachem.

Mąka migdałowa – jak możemy wykorzystać ją w kuchni?

Mąka migdałowa może częściowo zastąpić tradycyjną mąkę pszenną. Ze względu na bardzo niską zawartość węglowodanów (co wiąże się z odmiennymi właściwościami organoleptycznymi) warto łączyć ją z innymi rodzajami klasycznych mąk zbożowych.

Mąka migdałowa dobrze sprawdzi się jako dodatek do ciasta na muffinki, ciasta i makaroniki. Można sporządzać z niej nawet ciasto do pizzy oraz chleb. Orzechowy posmak migdałów sprawia, że również racuchy oraz naleśniki przyrządzane z tej mąki skradną każde serce.

Mąkę migdałową można spożywać także w postaci surowej. Niejednokrotnie poratuje nas w sytuacji, gdy krem lub masa do ciasta okażą się za rzadkie i konieczne będzie ich zagęszczenie. W podobny sposób można użyć jej również do zup oraz sosów. Dodatkowo mąka ta sprawdzi się jako smaczny dodatek do owsianek i jaglanek, a także innych zdrowych śniadań i deserów.

Mąka migdałowa – wartości odżywcze

Jako że mąka migdałowa wytwarzana jest w 100% na bazie orzechów, należy do produktów wysokokalorycznych. 100 g suchego wyrobu dostarcza ponad 600 kcal. Z tego względu uważać na niego powinny osoby otyłe, z nadwagą i odchudzające się. Niemniej jednak mąka migdałowa jest bardzo wartościowym produktem. Może stanowić dobre źródło witamin z grupy B oraz witaminy E. Ponadto zawiera błonnik pokarmowy i dużą ilość roślinnego białka. Niewątpliwie najcenniejszymi składnikami mąki są jednak NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. W 100 g produktu jest ich ponad 40 g.

Mąka migdałowa – wpływ na zdrowie

Regularne spożywanie mąki migdałowej może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Wiąże się to między innymi z:

  • Obniżeniem poziomu cholesterolu LDL (przyczyniającego się do rozwoju miażdżycy)
  • Uregulowanie profilu lipidowego krwi
  • Właściwościami antyoksydacyjnymi
  • Wspieraniem funkcjonowania układu nerwowego
  • Poprawą kondycji włosów i paznokci

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...