środa, 18 stycznia 2023

Świat na nowo Barbara Wysoczańska

 #recenzja w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiazka.pl

Świat na nowo Barbara Wysoczańska

To już trzecia książka Barbary Wysoczańskiej od czasu debiutanckiej "Narzeczonej Nazisty", książka której gdy tylko zobaczyłam zapowiedź, wiedziałam, że po prostu muszę ją przeczytać. I tak się w końcu stało. Świat na nowo zamówiłam w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl i dałam się jej porwać. 

Główną bohaterką tej historii jest Lidia, która przybywa do Nowej Soli wraz z jednym z wielu transportów z repatriantami ze Wschodu. Wygnana z Drohobycza przyjeżdża z ojcem profesorem pianistą, siostrą Zofią i jej rodziną na ziemie odzyskane i zostaje zatrudniona w radzieckim szpitalu. Kobieta w oko polskiemu porucznikowi Szczepanowi Andryszkowi i wydaje się, że coś pomiędzy nimi zaiskrzyło, ale chwilę później w szpitalu pojawia się Janek Zieliński, ciężko ranny partyzant z Lubelszczyzny, który po śmierci narzeczonej próbuje odnaleźć swoje miejsce. Któremu z tych mężczyzn Lidia odda swe serce? Sprawdźcie sami.

Życie w powojennej Polsce do łatwych nie należało, brakowało wszystkiego - jedzenia, ubrań, mebli. Jednak Ci co przeżyli musieli jakoś dale układać swoje życie, do tego jeszcze liczne prześladowania i represje ze strony władzy. Autorka bardzo realistycznie pokazuje życie w tych trudnych czasach malując słowem tło historyczne dla fabuły powieści. 

Dla mnie to ważna książka, bo o ile o trudach wojny przeczytałam wiele historii, to ten czas tuż po wojnie jakoś zignorowałam i dopiero podczas lektury uświadomiłam sobie jakie to były trudne czasy. Z jednej strony radość z wyzwolenia, z drugiej rozliczne represje i rodzący się komunizm. Niby wolny, a jednak nie wolny kraj w którym trzeba jakoś układać sobie życie, nie wnosząc zbyt wielu sprzeciwów, by nie narazić się władzy, która wszelkie odmienne poglądy surowo karała. 

Wracając do samej historii i jej bohaterów to czegoś mi w Lidii zabrakło, poprzednie bohaterki powieści były zdecydowanie bardziej charakterne, wiedziały czego chcą i nie bały się o tym mówić. A Lidia została przez autorkę pokazana jako panienka z dobrego domu, która tylko chce spokojnie i wygodnie żyć. Nawet w uczuciach niby zakochana w Janku, a nie potrafi jasno określić swych uczuć wobec Szczepana. 

Samą powieść czyta się błyskawicznie, bo mimo drobnych niedociągnięć wciąga i zaciekawia czytelnika nie pozwalając się odłożyć, zatem niech was nie przerazi objętość, gwarantuję, że te 600 stron pochłoniecie w tempie błyskawicznym. A gdy już skończycie to po więcej książek dla kobiet zajrzyjcie do księgarni internetowej Taniaksiazka.pl 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...