poniedziałek, 17 października 2022

Ośrodek badania opinii publicznej

 #materiał sponsorowany

 

Zastanawialiście się skąd biorą się wyniki sondaży politycznych tak powszechnych przed każdymi wyborami, czy np nastrojów społecznych i kto zajmuje się takimi badaniami? Otóż tym trudni się ośrodek badania opinii publicznej. Działa ich na rynku krajowym kilka i wszystkie zatrudniają głównie socjologów i politologów, którzy, analizują poglądy społeczeństwa z zleconego tematu. Najczęściej takie badania zlecają partie polityczne, różne instytucje lub organy władzy. 

Zdanie społeczeństwa dla rządzących jest niezwykle istotne i pomaga w zapobieganiu konfliktom, a nawet rewolucjom. Tak naprawdę zbieranie opinii odbywało się już od czasu kształtowania się pierwszych ośrodków władzy. Nie były one przeprowadzane w formie sondaży, czy ankiet, których wyniki są później skrupulatnie przeliczane i analizowane. Były to luźne rozmowy prowadzone w miejscach gdzie gromadziła się ludność, na targach, podczas uroczystości religijnych, czy w karczmach i gospodach. 

Profesjonalne analizowanie poglądów obywateli zapoczątkował  American Institute of Public Opinion w Princeton założony w 1935 roku przez statystyka i socjologa George'a Horacego Gallupa. Był on prekursorem badania opinii publicznej na podstawie odpowiednio dobranej grupy reprezentującej w sposób przekrojowy poglądy danej społeczności. Uważał, że opinia publiczna ma duży wpływ na rozwój demokracji i jest jej przejawem. Pierwsze sondaże Gallupa skupiały się właśnie na roli opinii publicznej, czytelnictwie oraz oddziaływaniu reklamy na jej odbiorców. Z czasem na wzór jego instytutu na całym świecie zaczęły powstawać podobne ośrodki, do upowszechnienia badań w Europie doszło po drugiej wojnie światowej, kiedy to rządzący musieli zacząć liczyć się ze zdaniem społeczeństwa. 

Jeżeli ciekawi jesteście w jaki sposób przeprowadza się tego typu badania, to odsyłam Was do literatury bardziej fachowej.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...