Można kombinować z różnymi mąkami, ja piekłam już z dodatkiem żytniej i orkiszowej i za każdym razem zmieniam proporcje i dodaje to na co mam akurat ochotę np ziarna słonecznika, siemię lniane czy czarnuszkę. Chlebek długo pozostaje świeży, choć gwarantuję, że co najmniej pół zniknie jeszcze lekko ciepłe.
Składniki:
- 750 g mąki pszennej
- 25 g świeżych drożdży
- 1/2 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżka oleju
- 2 szklanki ciepłej wody (ale nie gorącej)
- opcjonalnie np garść siemienia lnianego
Drożdże rozkruszamy, zasypujemy cukrem. Gdy się rozpuszczą dodajemy pozostałe składniki i mieszamy łyżką aż wszystkie składniki się połączą. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut. Po tym czasie krótko zagniatamy ciasto i znów odstawiamy na 30 minut. Garnek wraz z przykrywką wstawiamy do piekarnika i nagrzewamy na 210 st. C. Gdy się nagrzeje ostrożnie przy pomocy pędzelka smarujemy jego wnętrze olejem. Wkładamy chlebek. Przykrywamy i pieczemy 40 minut w 210 st. C po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i pieczemy jeszcze 30 minut. Po upieczeniu studzimy na kratce.
Gdy już upieczecie swój pierwszy chleb pszenny, następnym razem spróbujcie z dodatkiem innej mąki. Ja piekłam chleb pszenno-orkiszowy (450 g mąki pszennej i 300 g mąki orkiszowej) oraz pszenno- żytni w podobnej proporcji mąki.
Do pieczenia używam starego garnka rzymskiego, ale idealnie sprawdzi się garnek żeliwny lub naczynie żaroodporne.
Malowanie proszkowe to technologia która pozwala na uzyskanie wytrzymałej i trwałej powłoki odpornej zarówno na ścieranie jak i korozje. Polega ona na nakładaniu naelektryzowanych cząstek o farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą. Osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego elementu dzięki siłom elektrostatycznym.W ten sposób maluje się np konstrukcje maszyn rolniczych, felgi stalowe, ogrodzenia oraz różne inne elementy metalowe gdzie istotna jest trwałość uzyskanej powłoki. Mam nadzieję, że w tych krótkich słowach udało mi się przybliżyć na czym ta technika polega.
Uwielbiam domowe chlebki, twój wygląda przepysznie ! :)
OdpowiedzUsuńwłaśnie upiekłam ten chlebek, jest genialny!!! dziękuję za podzielenie się przepisem
OdpowiedzUsuńJak jest pojemność tego garnka
OdpowiedzUsuńOk 3 litrów
UsuńChciałabym upiec taki ale nie wiem jaką pojemność powinien mieć garnek. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńOk 3 litrów
Usuńczy garnek rzymski powinien byc zamoczony przed pieczeniem
OdpowiedzUsuńnie ma takiej potrzeby
UsuńCzy mozna swieze drozdze zastapic suszonymi?
OdpowiedzUsuńtak
UsuńCzy świeże drożdże można zastąpić suchymi?
OdpowiedzUsuńoczywiście
UsuńGdzie Pani ciasto wyrasta, w misce, czy na blacie i w jaki sposób przekłada go Pani do garnka ? bo ciasto wyrośnięte ciężko wrzucić, żeby nie opadło.
OdpowiedzUsuńNajpierw w misce, potem po ponownym wyrobieniu już na blacie. Stawiam gorący garneke blisko chleba i po prostu wkładam. Odrobinę opadnie ale wyrośnie w piekarniku 🙂
UsuńDziękuje :) Spróbuję, bo chlebek wygląda bardzo apetycznie :)
UsuńCzy trzeba go przykrywać?
OdpowiedzUsuńTrzeba inaczej zbytnio się spiecze. Przykrywamy na 40 minut, później pieczemy bez przykrycia
Usuń