środa, 2 marca 2022

Siła kobiet Barbara Wysoczańska

 #współpraca

 

Siła kobiet Barbara Wysoczańska

Jakoś trudno mi zebrać myśli ostatnio, ale muszę się z Wami podzielić wrażeniami z lektury najnowszej powieści Barbary Wysoczańskiej. Powieści którą chciałoby się czytać i czytać. Kiedy byłam około dwusetnej strony, pomyślałam sobie, że szkoda że już tylko 300 do końca. 

Siłę kobiet zamówicie w księgarni internetowej Taniaksiążka.pl

Akcja książki rozgrywa się w okresie dwudziestolecia międzywojennego i wtedy poznajemy bohaterki - Rozalię Lubowidzką, wdowę po cenionym pośle, Zuzannę jego kochankę oraz Adę siostrę.  Ignacy Lubowidzki ginie zastrzelony przez nieznanego sprawcę. Wszystkie kobiety spotykają się w Warszawie, gdzie Rozalia próbuje ułożyć sobie życie po małżeństwie, które było dla niej piekłem, zaprzyjaźnia się z Zuzanną i stara się jej pomóc. Adrianna z kolei, chce studiować i zostać prawniczką, a nie przykładną żoną i  dlatego ucieka do stolicy z rodzinnego majątku.

Trudny to był czas dla kobiet, które nie miały prawa głosu, sprowadzone jedynie do roli ozdoby męża pozbawione prawa do własnego zdania. Patrząc na niedawne marsze czarnych parasolek i "strajk kobiet" odnoszę wrażenie, że sytuacja lubi się powtarzać, bo znów chciano nam ten głos odebrać. 

Autorka pokazała, że znalazły się jednak silne kobiety, które postanowiły powalczyć o swój los na przekór wszystkiemu. Jak Rozalia, która zamiast nosić żałobę, bo tak wypada, nie bała się mówić o okrucieństwach jakie zgotował jej mąż. Jak Ada, która ucieka z domu, by rozpocząć upragnione studia. Jak ciotka Klara, która mimo szykan prowadzi gazetę dla kobiet. 

Wiele w tej historii emocji i tych dobrych i tych złych, jednak wszystko to zostało starannie wyważone. Jest miejsce na uśmiech, zachwyt, wzruszenia i chwile przerażenia. Jest płomienny romans, a do tego starannie namalowane tło historyczne i fantastycznie pokazany klimat dwudziestolecia, dzięki czemu czytelnikowi łatwo zrozumieć z czym przyszło się mierzyć kobietom w tamtych czasach.

Pięknie namalowany portret kobiet zdeterminowanych, pełnych pasji i z odwagą stawiających czoła wszelakim przeciwnościom.

Uważam, że to lektura obowiązkowa dla każdej kobiety. Siła kobiet jest po to, byśmy doceniły to co mamy i nie bały realizować siebie w sposób jaki chcemy na przekór wszystkiemu.

Co bym o tej historii nie napisała to jednak będzie zbyt mało, by w pełni oddać mój zachwyt nad kunsztem autorki, jej pięknym stylem pisarskim i dbałością o najdrobniejsze detale. Szczerze zachwycona napisze tylko: tą książkę po prostu trzeba przeczytać!

Więcej bestsellerów znajdziecie w księgarni internetowej Taniaksiążka.pl


3 komentarze:

  1. Nie mogę się doczekać chwili, kiedy ta książka trafi w moje ręce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się przesłanie tej książki, można powiedzieć, że ponadczasowe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubie czytać książki z tamtego okresu. Chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...